DONKEY-TREKKING Standardowe trasy

WYBIERZ TRASĘ DLA SIEBIE:

Zamek Księcia Henryka usytuowany jest na wzgórzu Grodna, na wysokości 506 m npm. Jest to budowla neogotycka, wzorowana na budowli średniowiecznej, funkcjonująca jako zadaszony i wyposażony w kominek, schron dla turystów. Jej budowa rozpoczęła się w 1806 roku. Dwa największe okna na drugiej kondygnacji, pozwalały na podziwianie widoku Śnieżnych Kotłów w Szklarskiej Porębie i Śnieżki w Karpaczu.

Ceny biletów wstępu na Zamek: 5 zł – bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy.

Trasa spaceru:

Wyruszamy z Farmy „Ośla Dolina”, po ok. 15 minutach docieramy do siedziby stowarzyszenia Ananda Marga – ośrodka Tantry i Jogi. Prowadzi go  Dada Vantitananda. Stowarzyszenie prowadzi także ekologiczną farmę, gdzie można zakupić produkty rolne z certyfikatem BIO-CERT.

Po około godzinnej wędrówce, docieramy do podnóża Zamku Henryka. Obiektem zajmuje się Fundacja powołana specjalnie do tych celów.Organizuje ona liczne imprezy i warsztaty rękodzieła. Z wieży widokowej można podziwiać piękną panoramę Karkonoszy.

Powrót do bazy zajmuje ok. 1,5 godziny.

Kaplica Świętej Anny w Sosnówce położona jest na zachodnim, porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Kaplica została zbudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Pierwsza, jeszcze drewniana, kaplica stała w tym miejscu już w XIII wieku. Obecny budynek pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Kaplica wybudowana jest na planie elipsy (10 x 14 metrów). W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku.

  • Wstęp na teren Kaplicy jest bezpłatny.

  • Kościół jest zamknięty, można do niego zajrzeć do środka przez kratę.

  • Kaplica otwierana jest tylko w dniu swojej patronki, wtedy organizowana jest również msza odpustowa.

Dojście do kaplicy zajmuje ok. 2 godzin + powrót.

Ptasi Park – ZOObaczysko to jedyny w Polsce park wolnych lotów. Tutaj 80 papug oraz wiele innych ptaków lata w sposób nieskrępowany, bez żadnych ograniczeń. Można je karmić, głaskać i spacerować z ptakami, które nie są zamknięte w ciasnych klatkach.

Ceny biletów:
Normalny – 28 zł
Ulgowy – 24 zł

Trasa z „Oślej Doliny” przebiega obok Ekofarmy w Sosnówce, gdzie można podziwiać różne gatunki zwierząt gospodarskich a także alpaki. Przejście w jedną stronę trwa ok. 45 minut. Po zwiedzaniu ZOObaczyska powrót wzdłuż stawów rybnych w Sosnówce.

Wzgórze wznosi się na wysokości 458 m n.p.m, pomiędzy Polską Górką na północy i Grodną na południu. Zbudowana jest z młodopaleozoicznych granitów porfirowatych, które na wierzchołku tworzą postać skałek z wydatnymi kryształami skaleni. Jest to bardzo stroma kopka, o szczególnie spadzistym zachodnim zboczu sięgającym kilkadziesiąt metrów. Wzniesienie otacza gęsty las świerkowy z domieszką sosny, brzozy i kilku innych gatunków.Po wejściu na skałki należy zachować szczególną ostrożność. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Karkonosze i część kotliny jeleniogórskiej.

Spacer z Farmy, w obie strony trwa ok. 3 godzin.